Chałupy – nie tylko dla nudystów

„Chałupy, welcome to” – śpiewał w latach 80-tych Zbigniew Wodecki, rozsławiając na całą Polskę tę niewielką miejscowość na Mierzei Helskiej, gdzie ewenementem była wtedy w pruderyjnym kraju plaża nudystów. Istnieje ona nadal, choć budzi dużo mniejsze zaciekawienie, a same Chałupy to jedna z ulubionych wypoczynkowych miejscowości nad Bałtykiem, odwiedzana nie tylko przez Polaków, ale i turystów z zagranicy.

Jak wszystkie plaże na Mierzei Helskiej, ta w Chałupach zachęca jasnym, drobnym i miękkim piaskiem, a także nie jest aż tak zatłoczona, jak plaże w Juracie czy Jastarni. Turyści mają do wyboru również plażę nad Zatoką Pucką, szczególnie lubianą przez windsurferów przyjeżdżających tu ćwiczyć pod okiem instruktorów swoje umiejętności lub samodzielnie uprawiać ten sport. Jest tutaj dość płytko, więc początkujący surferzy czują się bezpieczniej.

Chałupy, administracyjnie będące dzisiaj częścią Władysławowa, były na początku XX wieku typową wioską rybacką. Wcześniej nazywane były Budziszewem, od nazwiska jednej z rybackich rodzin mieszkającej w tej okolicy. Dopiero w roku 1922, kiedy stworzono linię kolejową z Chałup do Władysławowa, zaczęły się one przekształcać w miejscowość wypoczynkową, jaką są do dzisiaj.

Jedną z ciekawostek historycznych Chałup jest fakt, że odbył się tutaj jeden z ostatnich sądów nad kobietą oskarżoną o czary w 1836 roku, i skazaną na tzw. próbę wody, która zakończyła się uznaniem jej za niewinną – kobieta bowiem utonęła. Jej postaci poświęcony został jeden z rozdziałów książki Stefana Żeromskiego, (wielbiciela Trójmiasta i Mierzei Helskiej) „Wiatr od morza”.

Baza noclegowa w typowo turystycznej obecnie miejscowości, jakiej są od wielu lat Chałupy, jest bardzo rozbudowana i dostosowana do różnorodnych wymagań odwiedzających Mierzeję Helską gości. Należy zwrócić uwagę na rozmaitość noclegów, które oferują Chałupy. Większość budynków to kwatery prywatne albo apartamenty, bądź też hotele i pensjonaty. Jedynym problemem, o jaki powinni zatroszczyć się odwiedzający Chałupy, jest odpowiednio wczesna rezerwacja miejsca, bowiem Mierzeja Helska jest od jakiegoś czasu oblegana w sezonie ze względu na liczne atrakcje dla turystów oraz piękno krajobrazów nadmorskich. Osoby, które nie znajdą noclegu w samych Chałupach, mogą także liczyć na miejsca w pobliskich miejscowościach, takich jak Władysławowo lub Jastrzębia Góra.

Dobra opcja zakwaterowania